autor: Daniela Mäkká
zdroj: www.hiking.sk
Slovensko je krajina mimoriadne bohatá na hrady, tie čarovné miesta na kopcoch, kde je možné popustiť uzdu fantázii. Niektoré sú krásne zachované, môžeme na nich stráviť veľa času na zaujímavých prehliadkových okruhoch. Iné sú zakonzervované zrúcaniny, ďalšie iba ako zbytky dávnej histórie. Každopádne pre deti je to niečo magické a aspoň tie naše ich majú veľmi radi. Pre takýchto cestovateľov a ich rodičov je určená nová knižka z edície Výlety s deťmi z vydavateľstva DAJAMA.
Prvý diel z trojdielneho cyklu Hrady pre deti od autorskej dvojice Daniel Kollár a Viera Poláková spracováva 25 vybraných hradov na západnom Slovensku vrátane troch rakúskych hradov v tesnej blízkosti hraníc so Slovenskom. Samotné spracovanie je podobné ako ďalšie knihy s edície Výlety s deťmi. Aj vaše deti milujú nálepky vrátane rôznych albumov, či zošitov? Aj tu si prídu na svoje. Ako príloha je maľovaná mapa a súbor samolepiek, ktoré si môžu deti nalepiť do mapy po návšteve hradu
Knižka vyšla v roku 2020 ako 321. publikácia vydavateľstva DAJAMA, počet strán 160, rozmer 130 x 218 v mäkkej väzbe. Kniha aj s mapou a samolepkami je v plastovom obale ako jeden celok. Obsah je rozdelený do 25 kapitol, obohatený nespočetnými fotografiami.
Autor píše v úvode
Kniha zmapované hrady spracováva zábavným spôsobom, podobne ako atrakcie v ich bezprostrednom okolí vhodné na detské aktivity, hry či prehlbovanie vedomostí. Predstavuje detskému čitateľovi zaujímavé hradné zákutia, ponúka informácie o skutočnostiach, ktoré ovplyvňovali ich históriu.
Spracovanie jednotlivých kapitol
Prvá strana je venovaná legende, na druhej je kresba hradu, ktorú by vedeli šikovné deti po návrate z výletu určite pekne nakresliť tiež. Tu sú aj technické informácie vo forme piktogramov a ďalšie infomácie o prístupe – pešo, hromadnou dopravou, bicyklom, či autom. Z týchto údajov ľahko zistíme, či naše dieťa výlet zvládne, resp. akú formu dopravy máme zvoliť. Na ďalšej strane sú v rámčeku Úryvky z histórie, o tom, čo nás na hrade čaká a niekoľko menších rámčekov s krátkymi príbehmi. Užitočné informácie na konci kapitoly nás oboznámia s otváracími hodinami, vstupným, o aktuálnych výstavách a nechýba aj webová stránka, pokiaľ ju hrad má. K tomu veľa fotografií s usmiatymi malými objavovateľmi histórie.
Hrad Biely Kameň
Táto zrúcanina nad obcou Svätý Jur ma vždy fascinovala. Vo vtedy Jure pri Bratislave som mala babičku, tak som tu trávievala časť prázdnin. Cez hustý les, v ktorom sa hrad skrýva, by strážcovia obchodnej cesty z Bratislavy do Trnavy veľa nevideli. Nákres na náučnej tabuli však vyzerá úplne inak. Hrad Biely Kameň bol v minulosti aj súčasťou malokarpatských hradov chrániacich západnú hranicu Uhorska. Práve toto prostredie ponúka krásne skalnaté preliezačky. Keď sa detičky vybláznia na skalách hradu, či zahrajú na hradnú skrývačku, tak aj v samotnom Svätom Jure strávite príjemný čas.
Záver
Knižku odporúčam pre deti, ktoré zaujíma história, rôzne legendy, radi pozerajú z výšky na krajinu pod hradbami, behajú po skalách, či navštevujú hradné siene a nechávajú sa unášať fantáziou zo životných príbehoch ich bývalých obyvateľov. Legendy si môžu prečítať ešte pred túrou, po návrate nalepiť nálepku do maľovanej mapy. Na hrade pri pikniku sa tiež ešte dozvedia, ktoré nádvorie, či zákutie ešte neprebádali. Tohoročné dovolenkovanie na Slovensku je preto ako stvorené.
Knihu si môžete objednať priamo tu.